top of page

שיעור 19

יונג ויוגה/אלון מרק
בין ההימלאיה לאלפים: יוגה במבט יונגיאני


אחד מהתרגומים התרבותיים העמוקים והמשפיעים ביותר של מסורת היוגה למערב המודרני מגיעה מבית מדרשו של הפסיכולוג וההוגה השוויצרי קארל גוסטב יונג.
בהרצאה נסגור את ההשפעה העצומה של מסורות היוגה של מזרח אסיה על יונג ונבקש להבין את פרשנותו הסימבולית העמוקה דרך מספר נושאים:
• אימון רוחני כקילוף השכבות – מהאגו לעצמי
• דמות האל כארכיטיפ פנימי
• התעוררות הקונדליני – מסע הנחש המתפתל. התרחבות המודעות דרך סמלי הצ'אקרות.
• חלום, דימיון אקטיבי ו svavikala samadhi
• אלכימיה כמקבילה האירופאית לטנטרה יוגה.
• עקרון המנדלה
נבחן גם את האזהרות של יונג לגבי אימוץ נאיבי של תורות המזרח ונבקש לבחון מהי האינטגרציה וההרמונית של האימון הפסיכו-פיזי הקדום לחיי הרוח של ימינו.

שיעור 19

המרכזים האנרגטים
צ'קרות
המרכזים האנרגטיים בגוף האדם אותרו והוגדרו לראשונה על ידי מרפאים הודים וטיבטים קדומים והם נקראים צ'קרות, משמע גלגל או מעגל, בשפה ההודית העתיקה סנסקריט. השם הוא צ’קרה, משום שתנועת האנרגיה במרכזים היא מעגלית – ספיראלית.
קיימים רמזים על הכרה בקיום מרכזים אנרגטיים גם בתרבויות אחרות, ברפואה טבעית של שבטים קדומים, וברפואה על פי הקבלה. למעשה, כמעט ואין תרבות שאינה מתייחסת לאנרגיה האנושית ולאופן שהיא מופעלת ומפעילה את הגוף.
בכתבים פילוסופיים של יוון העתיקה – פלטו אמר, שהאדם עומד זקוף בגלל הקשר בין גן עדן לנשמה אשר מתקיים בראש, במוח – ובכך בעצם התייחס למה שההודים קראו צ'קרת כתר. לצוואר פלטו קרא הגבול, בין הנשגבות האין סופית של הנשמה לבין הסופיות של הגוף. בכך, התייחס לצ'קרת גרון כמרכז המקשר בין המחשבה – כוח הנשמה, לבין הגוף – תחושות והרגשות הבאות מחוויות הגוף. (John Opsopaus, 1994 ).
המרכזים האנרגטיים ממוקמים בשדה האנרגטי שלאורך עמוד השידה ומקרינים על הגוף כולו. על פי מחקרים מערביים, כמו זה של ברברה אן ברנן (ידי אור, 1994) ישנן 5 צ'קרות הפועלות בזוגות- אחורי וקדמי, וצ'קרת כתר בקודקוד, פועלת בזוג עם צ'קרת הבסיס באזור עצם הזנב.
מטרת הצ'אקרות בגוף
שבעת המרכזים האנרגטיים הראשיים פועלים על פי רשת תדרים אשר מייצרים תדר הניתן לתרגום לצבע ולצליל. הגופים ההילתיים המתקיימים סביב הגוף האנושי ומהווים את שדה האנרגיה האנושית, משויכים לצ'קרות ובעלי צבעוניות המלמדת אותנו על מצב הגוף ומצב האנרגיה בגוף. בהתאם לצבע, אנו יכולים לטפל ולעזור לאנרגיית הגוף להגיע לאיזון ולזרימה חופשית. אבני מרפא, מים צבעוניים, הקרנת צבע, בדים טבעיים בגוונים מתאימים, מזון בצבע המבוקש ועוד דרכים רבות הקיימות לטיפול בעזרת צבעים.
כל מרכז אנרגטי אחראי על פעילות אנרגטית תקינה של בלוטות ואברי הגוף הסמוכים לו בחלוקה רוחבית של הגוף, כולל זרועות ורגליים. מבחינה רוחנית קיים קשר נפשי בין האברים לרגש, למחשבה ולאנרגיה שהאדם נושא , בין אם הקשר הוא מהגוף אל האנרגיה או שהקשר הוא מהאנרגיה אל הגוף.
הגומלין בין האדם ליקום מתבטא במצב האנרגטי של הגוף ומשפיע על הזרימה החופשית של האנרגיה. זרימה חופשית של אנרגיה משחררת את הגוף להפעיל אמצעי החלמה ומסוגלת לרפא כמעט כל מצב גופני או נפשי.
הזרימה האנרגטית בין צ'קרה לצ'קרה , עולה ויורדת בתנועות המזכירות פיתולי המספר 8, או תנועת נחש. זהו הקונדליני, אנרגיית החיים הזורמת בחופשיות ומפעילה את כל הצ'קרות ואת החיבור של האדם לאדמה- מלמטה, ולנשגב- מלמעלה. תנועה חופשית של הקונדליני היא למעשה התוצאה והגורם של איזון הצ'קרות.
על פי הגישה ההודית פראנא היא אנרגיית חיים הנמצאת באוויר, והגוף מקבל אותה על ידי מזון ונשימה. זאת האנרגיה שאנו מושכים ומגבירים כאשר מתקיימת העברת אנרגיית הילינג.
אנרגיית החיים אשר בתוך הגוף היא הקונדליני, אשר נמצאת בצורה נסתרת בבסיס עמוד השדרה ונעה לאורך מסלול הצ'קרות. על ידי מדיטציה וחיים בחשיבה חיובית, ניתן להעצים את זרימת הקונדליני ולהגיע למצב של חיים בריאים ומאושרים.
האנרגיה השלישית היא אקשה – אתר, המשלבת ידע ורגש.
הסינים מזהים שני סוגי אנרגיה: לי, אנרגיה של כוח, הקשורה להתרוממות הגוף והעל חושים. היא מצויה בכל, כולל בכוח המשיכה ובכוח המחשבה. האנרגיה שנייה היא צ'י, הקשורה בעיקר לגוף ולנשימה. היא זורמת בגוף באמצעות המרידיאנים – ערוצי האנרגיה. שילוב שתי האנרגיות נותן את היכולת למקד מחשבה ולהפעיל כוח בנקודה מרוכזת- כמו באומנויות הלחימה, או לבצע עבודת הילינג ממוקדת עד לרמה של ניתוחים אנרגטיים.
ככה נראות הצ'קרות:
השם בסנסקריט הפירוש צ'אקרה צבע מנטרה
מולדהרה "מוח הבסיס" שורש אדום לאם
סוואדהיסטהנה "מגורי העצמי" מין כתום יאם
מניפורה "שפע יקר ערך" מקלעת שמש צהוב ראם
אנהאטה "נעימה לא מובנית" לב ירוק \ ורוד ואם
וישהודהה "טוהר מוחלט" גרון תכלת האם
אג'נה "פקודת הגורו" עין שלישית כחול אום
סהאסררה פאדמה "לוטוס בעל אלף עלים" כתר סגול א-אום
ומעליהן אור לבן, אור אין סוף

מה הצ'קרה אומרת ?
הצ'קרות, אותה מערכת אנרגטית המניעה את כוח החיים בגוף, המחברת את החומר עם הרוח, מתפקדות ברמות שונות, הבאות ליידי ביטוי בספקטרום הצבע המתפתח מתדר נמוך – קרוב לאדמה, לתדר גבוה, בסגולים של הכתר. התפתחות המטפיסית שלנו קשורה להבנה את המהלכים המתרחשים בהשפעת הצ'קרות וביחסי הגומלין בין המודעות הקוסמית להתנהגות הצ'קרות. (ווילס, 1995).
אמירות המשויכות לצ'קרות במצב מאוזן- שיטה לריפוי דרך הצהרות חיוביות:
צ'קרת בסיס אומרת – היקום יציב, אני קיים, אני מכיר בכוחי להמשיך להתקיים בלי תנאי.
צ'קרת מין אומרת – אני מחובר לכוח החיים, אני יוזם ויוצר התחדשות של חיים.
צ'קרת הסולר פלקסוס אומרת – אני בעל ערך, רוצה לתת ולקבל, להיות שייך.
צ'קרת לב אומרת – אני אוהב ללא תנאי, אני מרגיש ומרגישים אותי.
צ'קרת גרון אומרת – אני מבטא, אני אומר את מה שאני מרגיש וחושב. אני נושא באחריות של הביטוי שלי. אני מקבל את היקום ונותן מעצמי. (נשימה)
צ'קרת העין השלישית אומרת – אני מבין . אני רואה לעומק הדברים.
צ'קרת כתר אומרת – אני מחובר ליקום והיקום תומך בי.

הצ'קרות במצב לא מאוזן
צ'קרת בסיס אומרת – היקום אינו יציב, הקיום שלי מאוים. אני חרדה.
צ'קרת מין אומרת – אין לי רצון ליצור ולחוות חיים, יש בי תשוקה הרסנית לגבי חווית החיים.
צ'קרת מקלעת השמש אומרת – אני חסר ערך, אינני ראוי להיות שייך.
צ'קרת לב אומרת – אין לי אהבה, אינני מסוגל לאהוב או להיות נאהב.
צ'קרת גרון אומרת – אינני מקבלת את היקום ואינני נותנת מעצמי. היקום מאיים על הביטוי שלי.
צ'קרת עין שלישית אומרת – אינני מבינה, אינני מצליחה לראות את האמת.
הכתר אומר – אני לבד, מנותק.

תגובות אפשריות למצב של דחייה רגשית במצב לא מאוזן:
צ'קרת בסיס – היציבות מאויימת, המציאות בלתי צפויה ומפחידה (פחד, חרדות) או -עלי לפעול על מנת להגן על הקיום שלי (מאבק הישרדות), או- אין לי קיום במצב לא יציב (התאבדות).
צ'קרת מין – אינני מחובר לכוח החיים שבי, אני אשם, אני נמנע מליצור ולהתחדש. (עייפות, הסתגרות, קרירות מינית, חוסר יוזמה) או- יש בי תשוקה להרוס את כוח החיים (רצח).
צ'קרת סולר פלקסוס – אני חסר ערך, אינני יכול לתת ולקבל, אינני שייך (דימוי עצמי נמוך ) או- עלי להיאחז בהשתייכות, אין לי ערך בלעדיה. (זעם, קנאה, רכושנות).
צ'קרת לב – אינני נאהב (בדידות). אין מי שרוצה לקבל את אהבתי. (דחייה, פאסימיות).
צ'קרת גרון – אינני מסוגל לבטא את רגשותי ומחשבותי (שתיקה), אני חייב לבטא את עצמי למרות שהצד השני אינו מעוניין לשמוע (כעס, דיבור אלים)
עין שלישית – אינני מבין, (תיסכול), אינני רואה נכון את המציאות (כאבי ראש , מחשבות רודפות, חוסר שינה) או- אני חייב להבין ומה שאני רואה הוא האמת איומה (מחשבות הרסניות, חשיבה שלילית).
צ'קרת כתר – היקום נטש אותי. אני לבד. אף אחד לא מבין אותי. (התדרדרות מוסרית, ניתוק מאחדות היקום).
על מנת להגיע למצב של אחדות עם היקום ולהרגשה וידיעה שהיקום פועל דרכי ומבטא שפע בתוך חיי, יש לפעול מתוך זרימה מאוזנת של הצ'אקרות.

תגובה במצב מאוזן, לאחר אותו אירוע של נטישה רגשית:
צ'קרת בסיס – אני קיים, יש בי את הכוח להמשיך להתקיים (תחושת יציבות)
צ'קרת מין – אני אוהב חיים וממשיך ליצור (שימחת חיים ורגישות)
צ'קרת סולר פלקסוס – אני שייך, מותר לאחר לא לרצות בחברתי, אני בעל ערך בלתי תלוי בדעתו של האחר עלי. (ביטחון עצמי)
צ'קרת הלב – אני נאהב, יש לי אהבה לתת ויש מי שירצה לקבל את האהבה הזאת.(אופטימיות)
צ'קרת גרון – אני אבטא את עצמי ואקשיב מתוך אהבה וחמלה . אני מאפשר לאחר את המרחב לא לרצות בחברתי.
צ'קרת עין שלישית – אני מבין ורואה שהאחר אינו רוצה בחברתי ואני מכבד את הכנות שלו.
צ'קרת כתר – אני באחדות עם היקום והיקום מבטא שפע בתוך חיי, בכך שהאחר לא רצה בחברתי היקום מפנה את הדרך לאהבה האמיתית להגיע אלי.
מה הצ'קרה אומרת על אהבה ?
בכל תחום מתחומי החיים אנו פועלים מתוך זרימה מאוזנת בין הצ'אקרות והדברים מגיעים לתוצאה אופטימלית. כאשר מתקיימת חסימה, מחשבה , תחושה חוסמת או פעולה חוסמת, הזרימה בין הצ'קרות מתחילה להשתבש. בצד אחד נוצר חוסר ובצד השני נוצר עודף, והמחשבות, פעולות והתנהגויות הופכות להיות תוצאה של חוסר האיזון ושל הצרכים הקיצוניים שבאים ליידי ביטוי.
לדוגמא, אדם שחווה דחייה רגשית, יכול במצב מאוזן להישאר באהבה ובפתיחות וקבל את המצב בו הצד השני אינו מעוניין בחברתו כעובדה, בלי שהדבר יעיד על איכותו , ובמצב לא מאוזן יכול לפתח התנהגויות ותפיסה עצמית שלילית ואפילו הרסנית. כאשר פועלים מצ'אקרות לא מאוזנות, לכל צ'קרה "יש מה להגיד", והצ'אקרות במידה רבה, מנהלות את התגובה שלנו. בהתייחס לאהבה , הרמות השונות של האהבה: בהתאם לצ'קרה המופעלת.
אהבה זורמת משני כיוונים כאשר היא מתקיימת בשלמות:
הכיוון האחד הוא מהאדמה כלפי הלב, והשני, מהשמיים אל הלב. כאשר מתערבבים שני הכוחות יחד, אין כוח שיכול לעצור את הזרם הנהדר של כוח האהבה.
מלמטה: צ'קרה ראשונה דורשת ביטחון, טיפול בעצמי. השנייה דורשת מרחב לתשוקה ויצירה, השלישית מבקשת הערכה והתמזגות גופנית. אהבה זו יש בה באופן טבעי השתייכות, תשוקה ומרחב גדול של צרכים- נתינה וקבלה.
זרם האהבה השמיימי יש בו תחושת יד מכוונת מצ'קרת הכתר, מעין שלישית- מחשבות והתבוננות , חמלה והבנה. מהגרון מתקיימת הקשבה וביטוי מילולי. כאשר הקשר הרוחני נוצר התחושה היא שהאוהבים חושבים ביחד, ויכולים להשלים אחד את המשפט של השני.
התמזגות של שני כוחות אלה, האהבה שזורמת מלמעלה אל הלב ומלמטה אל הלב, נותנים את האהבה השלמה, גוף ונשמה באחדות. אלא שלעיתים מתקיימת חסימה באחד המרכזים האנרגטים- אם בגלל התנסות, חינוך, תפיסת עולם, ואולי אפילו בגלל עכבות מחיים קודמים, ואז האהבה אינה מאוזנת, ולעיתים אפילו מזיקה- כמו במצב של רכושנות בקשר במקום השתייכות, כעס במקום ביטוי אישי, התעלמות במקום הקשבה ולעיתים אף אלימות במקום ביטוי יצירתי משותף.

צ'קרות כמערכת ספיגת אור:
על פי גישתי וניסיוני, אני רואה בצ'קרות את מערכת הספיגה של האור בגוף, של ספקטרום הצבעים שהאור משדר, של האנרגיה המוקרנת על ידי האור או על ידי הסביבה
הגוף מקבל הקרנה של אור לבן אשר נספג במרכזים האנרגטיים- בכל מרכז נספג תדר אחר של האור והשאריות נפלטות. מאחר והמרכזים האנרגטים פועלים בשיתוף עם ההילה, ניתן לבחון את צבעי ההילה ולהבין מכך את מצב המרכזים האנרגטיים בגוף. כאשר מתקיים חוסר, כל האור נספג ובהילה הדבר יראה ככתם אפל, משמע, המרכז האנרגטי במצב של חולשה, וזקוק לספיגה מוגברת של אור. כאשר קיים עודף, הפעילות המוגברת של הצ'קרה תיצור כתמי צבע מודגשים בהילה.
מאחר וקיים קשר בין תדר הצבע לתדר הצ'קרה, ניתן להשתמש באבני מרפא וקריסטלים על מנת לאזן את הצ'קרות ולהביא לזרימה תקינה של אנרגיה בין הצ'קרות, וכל זאת במטרה להביא את האדם לוודאות שהוא חלק מהיקום, שכוח האחדות החיובית של היקום זורם דרכו ומבטא
שבע צ’קרות מרכזיות נמצאות בכל האדם והם:
1 . צ’קרת הבסיס- אחראית על צרכים הישרדותיים ובסיסיים של האדם, היא נמצאת בים פי הטבעת לאיבר המין. בצ’קרה זו מתעוררים היצרים הבסיסיים הטבועים בנו והיא מקשרת בין יכולות רוחניות, פיזיות ורוחניות לבין ביטויי גופינו. במצב מאוזן האדם יהיה יציב, חזק ומלא חיים. הוא יקבל החלטות בקלות ויהיה מאוד אסרטיבי, יתפקד כראוי בעולם הגשמי. כאשר הצ’קרה אינה באיזון, בין אם היא בעודף או בחוסר, יחווה האדם פחדים קיומיים, חוסר איזון מיני שיתבטא בדחפים מיניים חזקים מאוד או חלשים מדי. כמו כן עלול לסבול מחרדות, חוסר ביטחון עצמי ונטייה להסתכנויות מיותרות. חוסר האיזון עלול להתבטא בעיסוק מופרז בכסף ותאוות מין ובצע. או להפך, חוסר חשק מיני וקשיים כלכליים. מצב זה מוביל לעיתים גם לחיי אשליה, ראיית הרבדים החומריים שביקום בלבד ואף לאגוצנטריות חזקה. בעיות פיזיולוגיות שמקושרות לחוסר איזון בצ’קרה הם בעיות בעמוד השדרה והשלד, מפרקים, עצירות, טחורים, מחלות מין ובעיות פוריות. צבע הצ'קרה אדום.
.2 צ’קרת המין- מיקומה מתחת לתבור והיא אחראית על מיניות, חושניות, רגשות ויצירתיות. היא מבטאת את ייחודיות האדם מתוך הבנת המיוחדות שלו ושל האחר. אדם בעל צ’קרה שנייה מאוזנת יידע ליהנות מהחיים, להגשים את עצמו בעולם, להיות יצירתי ובעל תחושת סיפוק עמוקה. בחוסר איזון בצ’קרה יסבול האדם מבעיות מיניות הקשורות למקור רגשי. הוא יסבול מחוסר סיפוק עצמי וירגיש תשוקה בלתי ממומשת לחיים ולהגשמתו העצמית בעולם. מצב כזה עלול להוביל להתמכרויות שונות מאחר ומרגיש לא מסופק רגשית ומחפש מקומות בריחה ותחליפים. גם כאן, כמו בחוסר איזון בצ’קרת הבסיס עלול לחוות חוסר או עודף בתשוקה מינית. צ’קרה זו גם אחראית על תפקודיים בינאישיים ולכן בחוסר איזון יחווה האדם בעיות בתחומים חברתיים וזוגיים. דבר שלרוב יוביל לתחושת בדידות עמוקה ומערכות יחסים המלוות בקנאה ותלותיות. ברובד הפיזי היא אחראית על קשרי הדם והלימפה, בלוטת יותרת הכליה, מיצי העיכול, הכליות, שלפוחית השתן, שרירי הגוף, איברי המין ומערכת העיכול. צבעה של הצ’אקרה הוא כתום.
3 . מקלעת השמש (סולאר פלקסוס)- אחראית ומכילה את האני שהוא האגו, העוצמה האישית וההתפתחותית שלנו. היא המקום איתו אנו נפגשים העולם, עם רגשותינו וההשפעה שלנו על אחרים, כמו כן היא מקור התחושות והרגשות שלנו. מצב הצ’קרה משפיע על האופן בו נגשים את רצונותינו, עצמתנו וכוח הרצון שלנו בעולם. דרך הצ’קרה אנו גם מפרשים את העולם ,דרך אופן ההתייחסות לתכנים הפנימיים שלנו. איזון בצ’קרה יתבטא ביצירתיות, אומץ, באגו מאוזן, יכולת שליטה ברגשות וכבוד כלפי הזולת. במצב לא מאוזן גם האגו יהיה לא מאוזן, דבר היכול להתבטא בשתלטנות, מניפולטיביות, ניסיונות לכפות עצמנו על הסביבה, תלותיות, חוסר מוטיבציה לעשייה, תחושות חרדה, פחד ורגשי נחיתות. ברובד הפיזיולוגי צ’קרה זו אחראית על תפקודי נשימה, סרעפת, מערכת העיכול, העצבים והראייה. צבעה הוא צהוב.
4. צ’קרת הלב- אחראית על אהבה, ריפוי, איזון ונתינה. היא הצ’קרה המחברת בין 3 הצ’קרות העליונות לתחתונות ולכן משפיעה ישירות על האיזון של כולן. מיקומו הוא במרכז החזה. היכולות שלנו לסלוח, לאהוב, לתת, לקבל ולהתמסר תלוי מאוד באיזון הצ’קרה. כאשר היא מאוזנת האדם יהיה נדיב, אכפתי, עוזר, מלא חמלה וחסר אנוכיות. בחוסר איזון יחווה האדם קושי לתת ולקבל אהבה, קמצנות ואנוכיות, מצב שעלול להוביל לתאוות בצע, הססניות, חוסר אכפתיות, פחדים, חרדות ואטימות לב. בבחינת הגוף היא אחראית על תפקוד הלב, מערכת הדם, הריאות, המערכת החיסונית, בלוטת התימוס, העור והידיים. צבעיה הם ורוד וירוק.
. 5 צ’אקרת הגרון- אחראית על יכולות הביטוי שלנו, נמצאת באיזור הגרון. היא מחברת בין העין השלישית אל הלב ודרכה אנו מבטאים באופן מילולי את מחשבותינו ורגשותינו. היא הבסיס לתקשורת, יצירתיות ואמונה שלנו. כמו כן היא מאפשרת לנו להבין את רצונותינו הפנימיים ולבטאם כלפי פנים וחוץ, לתקשר עם הסביבה, להבין את הדימוי העצמי שלנו בעיני עצמנו וכך לבטא אותו לסביבה יחד אם דעותינו, מחשבותינו ואמונתנו. במצב מאוזן האדם ייהנה מתקשורת בטוחה וטובה עם הסביבה ויהיה לו קל לבטא את רגשותיו, מחשבותיו, אמונותיו ויצירתיותו. כמו כן ידע לבטא את רבדיו האינטואיטיביים בצלילות ובהירות אל מול הסביבה. במצב לא מאוזן יחווה קשיי תקשורת חברתיות, חוסר רצון להקשיב לזולת, קשיים בביטוי עצמי, חוסר יצירתיות והשראה, דימוי עצמי נמוך וקונפליקטים בין הגיון, רגש ואמונה. ברובד הפיזי אחראית הצ’קרה על הצוואר, מיתרי הקול, בלוטת התריס, העצבים, אוזניים ושרירים. הפתולוגיות המלוות בחוסר איזון הן דלקות אף-אוזן-גרון חוזרות, זיהומים בגרון ובמיתרי הקול. צבעה של הצ’קרה הוא כחול, תכלת וטורקיז.
6 . העין השלישית- אחראית על הכוח השכלי, כוח הרצון וידע. החזון, הראייה שלנו. עייני רוחנו. היכולת לראות מעבר לפיסי, מעבר להווה. היא אחראית על האיזון בין חלקו הימני של המוח לחלקו השמאלי ובין הרגש, המיסטיקה והאינטואיציה לבין ההגיון והשכל. היא נמצאת קצת מעל החיבור בין 2 הגבות. במצב של איזון בצ’קרה יחווה האדם חיבור אל המקום המודע והאינטואיציה שלו. כמו כן יוכל להבין תובנות קוסמיות ולקבל מסרים בלתי מילוליים. על מנת להגיע למצב זה על הצ’קרה להיות פתוחה ובכך להיות פתוחים למסרים האינטואיטיביים שלנו. כשהצ’קרה פתוחה ומאוזנת יש איזון פיזי, יכולת ריכוז, תבונה ושלוות נפש. כמו כן במצב מאוזן יהיה מקובל בחברה, נבון, צלול במחשבותיו, אינטואיטיבי ובעל רמת מוסר גבוה. מצב של חוסר איזון בצ’קרה יתבטא כדיכאון, תלותיות, תשוקות בלתי ממומשות, חוסר החלטיות, תשישות נפשית ובעיות בשמיעה, בראייה ובלמידה. כמו כן עלול להתבטא בסיוטי לילה, כאבי ראש, חוסר שיווי משקל, סחרחורות, בעיות עצביות המשויכות לאוזניים ועיניים. צבעה הוא סגול.
7 . צ’אקרת הכתר- אחראית על הרבדים הרוחניים הגבוהים ומשויכת לנושאים כמו הארה וידע קוסמי. דרכה האדם מחובר לרבדים הגבוהים של המודעות והיקום. מיקומה הוא בקודקוד הראש והיא מחברת בין האדם אל האין סוף. היא המקור לידיעות הרוחניות ואל התבונה האלוהית. במצב שהצ’קרה פתוחה האדם יהיה פתוח לקבל תובנות אלוהיות ורוחניות ואף יוכל להתחבר אל המידע האלוהי, לאור ולאהבה האוניברסאלית. במצב לא מאוזן בצ’קרה האדם עלול לחוות שעמום וחוסר תכלית בחייו, חוסר יכולת להיפתח למימדים רוחניים וחוסר במודעות. במצבים קיצוניים עלול להוביל גם לקומה ומוות. היא אחראית על תפקודי המח ובלוטת האצטרובל. צבעיה הם סגול, לבן וזהב.
7 הצ’קרות המרכזיות שהוזכרו קשורות קשר ישיר בניהן ומושפעות אחת מהשנייה. כמו כן איזון אנרגטי בצ’קרות הכרחי להתפתחות רוחנית בריאה וכל מצב לא מאוזן בצ’קרות עלול להוביל לפתולוגיה נפשית-רוחנית-רגשית.
איסלין, ק’ (2002).


bottom of page