top of page

שיעור 1

בניית סדהנה

שיעור 1

סָדהָנָה (תרגול רוחני)

משמעות המילה סדהנה היא תרגול רוחני.
מטרתה היא הסרת כבלי המגבלות של החיים, השחרור מסבל.
כמות המכשולים במסע הרוחני בלתי ניתנת לספירה, אבל תרגול קבוע ויציב מוביל את היוגי בבטחה אל עבר ההגשמה.

סָדהָנָה (תרגול רוחני) היא תנועה רוחנית שיטתית מודעת. היא המטרה לשמה הגענו למקום הזה.
מטרת הסדהנה היא להסיר את האשליה ולהזכר שוב ושוב בכל רגע מי אנחנו, למה באנו, ומהי הדרך להגשמה.
סדהנה היא תהליך לכל החיים. כל יום, כל שעה, כל דקה, המסע קדימה הוא אינסופי.
כמות המכשולים במסע העצום הזה בלתי ניתנת לספירה. אבל כל זמן שאתה נאחז במטרה ובדרך כמדריך, אין סיבה לדאגה. הייה בטוח שתגיע לחוף השני.
בסדהנה שלך חייבים להיות לך עניין וחיבה. עליך להבין היטב את הטכניקה והיתרונות של הסדהנה. אתה חייב לבחור סדהנה שמתאימה לך. חייב שיהיו לך הכישרון והיכולת לעשות סדהנה. רק אז תחווה שמחה בעשיית הסדהנה והצלחה מלאה בה.

שאיפה והישגים
כוונות טובות בלבד לא יספיקו, הן חייבות להיות מגובות על-ידי מעשים טובים. ייתכן שנכנסת לדרך הרוחנית עם הכוונה הטובה ביותר להגשמת אַטמָה-נִיאַנָה (ידיעת העצמי), אך אם לא תהיה ערני וחרוץ, הכוונות הטובות לבדן לא יאפשרו לך להצליח. ההתמדה בתרגול הטכניקות היא חשובה. אנחנו בני אדם, רוח בתוך חומר וטבע החומר פועל עלינו כל הזמן, ומכניס למערכת כעס ועצבנות וחמדנות ואנוכיות וקנאה ועוד דברים שמורידים אותנו למטה, מכבידים עלינו, ועלינו שוב ושוב לתרגל ולהתנקות ולחזור למרכז שלנו על מנת להמשיך בדרך לעבר הגילוי העצמי.
אז טיפוח הניקיון והטוהר והשאיפה רוחנית הם צעדים חשובים בנתיב ההגשמה.
משמעת עצמית היא הכרחית והיא גם יכולת הנבנית עם התרגול עצמו. משמעת עצמית אין פירושה הדחקה, אלא אילוף החיה הפראית שבפנים. מתוך ראייה בהירה ובחירה מתאפשרת לנו ההתמרה הרוחנית. האנשה של החיה, הטיפוס במעלה הצ'קרות.
הדרך הרוחנית יכולה להראות לחלקנו כעוד עול בנוסף לקשיים הרגילים בחיים. למה לוותר על הנאות? על תשוקות? הדרך נועדה למי שהקרמה כבר עייפה אותו. למי שכבר הבחין שהחיים הם יותר מהנראה והנשמע, שרב הנסתר על הגלוי. אם התשוקה עדיין חזקה זה אומר שהסבל בדרך. אבל גם זה בסדר. הסבל הוא דרייב להתפתחות. כנראה שעדיין לא הבחנו בתוך התשוקה ביינו לבין מושא התשוקה. עדיין יש שם הזדהות. אבל זה בסדר, זה רק עיינין של זמן עד שנבין, עם ההבנה תתרחש העזיבה מעצמה. הוויתור יהיה כמו תפוח בשל שנושר מהעץ, ללא כאב. כל הדברים מתרחשים בזמנם. הדרך איננה מאבק וגם לא ריצת ספרינט. אין טעם לזרז דברים ואין סיבה לדחות אותם.
יש שלב בדרך בו נופל אסימון כבד לגבי הדרך עצמה. ושם מתרחשת כמו הארה. תובנה משמעותית לגבי מי הוא זה שצועד את הדרך. מתוך ההבנה נוצרת מחוייבות מתוך רצון, לא מכורח. כמו ברית. כמו נישואים. לאחר שלקחת החלטה נחושה ואיתנה – הכול נהפך לקל יותר. החיפוש והמאבק מסתיימים. אתה צועד מתוך עיניין ושימחה. לבך מתרחב. אתה נהנה בסוג שונה של הנאה. אתה מקבל השקפה רחבה על החיים. יש לך חזון חדש ונרחב. אתה חש בעזרתן של הידיים הנסתרות של השוכן בלבבך. ספקותיך מתבהרים מעצמם על-ידי קבלת תשובות מבפנים.
אתה נתמך תמיד על-ידי כוח עצום שעובד כל הזמן בכל מקום ביקום. לכן אין לך ממה לחשוש כלל. אתה מחובר אל האחדות, אתה מרגיש שייכות ותמיכה.
שים לב לפרטים הקטנים בסדהנה. המרכיבים העיקריים ידאגו לעצמם.

התקדמות רוחנית היא כמו סליל
הייה מוכן לעבוד. אתה חייב לתרגל וגם לעיתים לעבוד בפרך ולטפס על גבעות רבות. אי-אפשר לטפס על האוורסט בקפיצה אחת. אין קפיצות בנתיב הרוחני.
הגשמה עצמית היא לא קורס בן שש שנים שלאחר התיכון. היא תוצאה של סדהנה ארוכה ועזה.
אין קיצורי דרך בנתיב הרוחני. לא קיימת דרך המלך לממלכת הנועם הנצחי. אין חצי עבודה בדרך הזו. נדרשת משמעת קפדנית, רק אז אפשר לכבוש את המָאיה, רק אז אפשר לשלוט בהכרה.
התקדמות רוחנית היא איטית, היא כמו סליל. בהתחלה נחוצה שאיפה חזקה ובהדרגה המעגל הופך לקטן יותר ויותר. כך גם השאיפה הופכת לקטנה יותר ויותר. השואף הרוחני צובר כוח רוחני לאט. הוא צועד מהר יותר ויותר. לבסוף אינו מתקדם צעד אחר צעד. הוא מתקדם קילומטר אחר קילומטר. הוא דוהר ודוהר. התקדם, הייה סבלני, הייה מתמיד, הייה יציב.

סימנים של התקדמות רוחנית
ההתקדמות ההדרגתית פנימה היא בעיקרה שקטה ובלתי נראית. אל תדכא את עצמך ברעיון שאינך מתקדם.
אדם יכול להכות בסלע אלף פעמם ולחשוב שלא קורה כלום. אבל בפנים יש סדקים נסתרים ובמכה האלף ואחת האבן מתפצחת לשתיים.
התקדמות רוחנית אמיתית נמדדת במדויק ונכון על-ידי השלווה, הרוגע והשקט שאתה מפגין בשלב הערות. יהיו לך גוף והכרה בריאים, ההפרשות יהיו מעטות, קולך יהיה מתוק, הפנים יזהרו, העיניים יבהיקו. תהיה שליו, מאוזן ושקול. תהיה עליז, חסר פחד ומסופק, חסר תשוקה ובעל כוח הבחנה.
דברים שהדאיגו אותך בעבר לא ידאיגו אותך עתה. תהיה בעל הכרה רגועה. תתכנס פנימה. דברים שעינגו אותך בעבר, ייצרו כעת דחייה או השפעה הפוכה. תהיה לך הכרה ממוקדת, חדה, עדינה. תהיה לך כמיהה למדוט יותר. הרעיון שכל הצורות והשמות הם ביטוי לאלוהי יתחזק בתוכך יותר ויותר. תרגיש בכל מקום את נוכחות אלוהים. תהיה לך אַסַנַה (תנוחה) יציבה. תפתח רצון עז לשירות לא אנוכי.
אל תיתן לכישלון לייאש אותך, אלא המשך לעשות כמיטב יכולתך. אל תהרהר בשגיאות ובכישלונות העבר, משום שאלו רק ימלאו את הכרתך בצער, בחרטה ובדיכאון. אל תחזור עליהם בעתיד. הייה זהיר. רק חשוב על הסיבות שגרמו לכישלונותיך ונסה להימנע מהן בעתיד. חזק עצמך עם חיוניות ומידות חדשות. פתח בהדרגה את כוח רצונך.
אף סדהנה לא נעשתה לשווא. כל פיסה ממנה מיוחסת מיד למען התפתחותך. זהו החוק. תרגל אותה בקביעות ולאט לאט הכוח יצטבר ויגדל.

מכשולים בהתפתחות רוחנית
לפעמים השואף הרוחני נתקע. הוא לא יכול להמשיך קדימה בנתיבו. לפעמים הוא מאבד את דרכו והולך בדרכים אחרות. הוא מחמיץ את המטרה. לפעמים הפיתויים מסתערים עליו ועולות התנגדויות שונות. לפעמים הוא מקבל סיפוק כוזב. הוא חושב שהשיג את מטרתו ומפסיק כל סדהנה. לפעמים הוא חסר זהירות, עצל ונרפה. הוא לא יכול לעשות שום סדהנה. לכן הייה תמיד ערני, כמו רב החובל של הספינה, כמו המנתח בחדר הניתוח.
הדרך הרוחנית מלאת משוכות. אם אתה מתגבר על מכשול אחד, כבר מוכן להופיע מכשול אחר. אם תסיר חמדנות, ממתין כעס להשליך אותך מטה. אם תסלק אנוכיות מדלת אחת, היא תיכנס מדלת אחרת. נדרשים סבלנות גדולה, התמדה, ערנות וכוח עשוי לבלי חת.
הייה נחוש, יציב, איתן. דבוק בנתיב הרוחני. אל תסטה. חפש את האמת לאן שהיא עשויה להוביל אותך ולא משנים המחיר וההקרבה.

התחל סדהנה עכשיו
אם תחשוב: “אני אטבול רק כאשר כל הגלים בים ישקטו”, זה בלתי אפשרי. הגלים לעולם לא ישקטו ואתה לעולם לא תטבול בים. באותו האופן, אם תחשוב: “אני אתחיל סדהנה רוחנית או מדיטציה כאשר כל דאגותיי, חרדותיי וחששותיי יחדלו, כאשר כל ילדיי יסתדרו בעולם, כאשר אפרוש לפנסיה ויהיה לי פנאי בשפע” – זה בלתי אפשרי. אתה חי עכשיו! התרגול רוחני שלך לא תלוי בתנאים והנסיבות החיצוניים.
נפנף לשלום לשגיאות ולפגעי העבר. למדת את השיעור. כעת צעד קדימה עם תקווה חדשה, נחישות וערנות.
אל תהסס, אל תפחד, אל תטיל ספק. אתה בעל עוצמה אין-סופית בתוכך. יש מאגר עצום של כוח בפנים. לכן אל תתייאש. מכשולים זו הגדרה חיצונית לחסימות וקשיים פנימיים ואלו הם בסך הכל סימני/אבני דרך להצלחה. הם יפתחו בך את הרצון. אל תיתן לעצמך להתקרבן מולם. תן לפגמים להזכיר לך את האפשרות לשלמות. ראה באנוכיות את הכמיהה לטוב, אמנם מוגבלת, אופקים עדיין לא מספיק רחבים, כמו אצל ילד, אבל המקור הוא האחד, השלם, הטוב. בחר בנתיב החיובי. הדרך הרוחנית חיים היא הבחירה ברגע, שוב ושוב הבחירה בטוב. לזכור את הטוב, לרצות בו. להסכים לראות אותו. להסכים להתמסר לשלם.
פעל עכשיו, חייה עכשיו, דע עכשיו, הגשם עכשיו, הייה שמח עכשיו.
היום הוא היום הכי טוב. הרגע הזה הוא מבורך. היום הוא היום שבוא אתה נולד מחדש. התחל סדהנה עכשיו ודבוק בסדהנה שלך.

בפועל סדהנה היא האמצעים שהופנמו לשחרור מההתנגדות להיות בהווה.
ביוגה סוטרא נאמר "מי שיש לו סדהנה הוא משוחרר מצימדי ניגודים" סדהנה היא למעשה כלי לשינויי להתפתחות רוחנית.
כל אחד מאיתנו הוא ייחודי במבנה האישי שלו הרגשי, הנפשי הגופני והמנטאלי. החשיבות בסדהנה היא ליצור פרקטיקה יומיומית שתאפשר את השינויי להתפתחות פנימית ורוחנית, המותאמת למבנה הייחודי והשונה של כל אחד ואחד בהתאם לנסיבות החיים המשתנות. דרך תרגול, שיחה, קריאה, מדיטציה…כך שההתחייבות היא להפנות מבט פנימה למה מקרב אותנו לתוך עצמינו ומה מרחיק אותנו דרך מודעות, תשומת לב, הקשבה כדי לאפשר את השינויי.
במסורת נאמר "היוגי הוא כגלגל העין לעומת הגוף". אם קורי העכביש יגעו בגוף לא נרגיש ואולי לא נבחין אך אם יגעו בגלגל העין לא נוכל שלא להבחין ולהרגיש כלומר הפניית המבט לתוך עצמינו לתוך כל רובדי החיים היא ברמת רגישות ותשומת לב של גלגל העיניים.
הסדהנה מאפשרת לחיות מתוך תשומת לב בנוכחות ובערנות לשינוי המתרחש בתוכינו ומחוצה לנו.

bottom of page