top of page

קורס הכשרת מורים בשיטת ויניאסה

"מסע תגליות אמיתי איננו למצוא נוף חדש אלא להיות בעל עיניים חדשות" פרוסט

הקורס יתקיים בימי רביעי בבוקר 10.00-15.00 החל מנובמבר ועד יוני.

בסיום השנה הראשונה תינתן תעודת מדריך ליוגה המוכרת על ידי ארגון מורי היוגה, ובתום השנה השנייה תעודת מורה ליוגה המוכרת על ידי הארגון.

הקורס יכלול את נושאי הלימוד הבאים:

תרגול אסאנות - תרגול והוראת האתה יוגה (התנוחות )הוא חלק מרכזי בקורס.
בשנה הראשונה נעמיק בתרגול הסדרה הראשונה על פי שיטת האשטנגה-וינאיסה כבסיס לתרגול יומיומי קבוע ושלם. את הסדרה הראשונה קל לזכור והמבנה שלה מכיל חימום דינמי, כוח, גמישות, פתיחת הלב והנשימה. נלמד לתרגל בצורה מודעת ומדיטטיבית. נשתמש בבסיס הזה ונרחיב אותו לתרגול ויניאסה-דינאמית. נלמד רצפים של תנוחות וכיצד מחברים ביניהן לדגשים מסויימים כמו פיתולים, פתיחות אגן, שחרור גב תחתון, הקשתות וכן הלאה.  בשנה השנייה נתעמק בסדרה השנייה של האשטנגה ויניאסה.

בניית תרגול אישי  - הוראת היוגה מבוססת בראש ובראשונה על תרגול אישי. הדרישה המרכזית בקורס היא תרגול יום-יומי. בקורס נלמד כיצד לבנות תרגול אישי מדויק, יציב, ומתמשך.

פדגוגיה - ללמוד כיצד ללמד.
הפדגוגיה היא תחום רחב המתחלק לכמה נושאים: אדג'סטינג (הכוונה במגע), מודיפיקציות וואריאציות (התאמת התרגול לכל מתרגל על פי גופו והכרתו), מיומנויות שפה ובניית מערכי שיעור.

אדג'סטינג/תמיכה - כיצד להשתמש במגע על מנת ללמד את התנוחה, לעזור למתרגל להעמיק בתוכה ולדייק אותה. לכל תנוחה יש יותר מאפשרות אחת של אדג'סטינג. בקורס נלמד אילו הכוונות מתאימות לכל תנוחה ואילו הכוונות מתאימות למתרגלים שונים. נלמד לפתח רפרטואר אישי של אדג'סטינג.
מודיפיקציות - התאמת התרגול לתלמידים עם צרכים שונים כגון בעיות גב/ברכיים/כתפיים, נשים בזמן מחזור, הריון ואחרי לידה ועוד.

אמנות הדיבור - שימוש בשפה ובאינטונציה בדיבור על מנת לדייק את ההוראה. דיבור מהותי- מה כן ולא מה לא...

בניית מערך שיעור - תרגול האשטנגה הוא מובנה ומוכתב מראש. אולם יש מספר דרכים ללמד את הסדרה הראשונה של האשטנגה יוגה ומה שאנחנו בעיקר נלמד זה את הדרך. נחקור דרכים אלו ונבדוק מה היתרונות והחסרונות של כל אחת. נרחיב את הדרך כמו משפך שנפתח על מנת להתכנס בסופו של דבר ולהתגבש על דרכנו האישית.

נלמד לבנות שיעור ויניאסה נכון, תוך דגש על בחירת תנוחות המתאימות לכל רצף וחיבור הרצפים זה לזה באופן זורם מדוייק המוביל למטרה מסויימת.

פרנאימה ומדיטציה - כל מפגש בקורס יכלול תרגול פרנאימה (תמרון הנשימה והזרמת האנרגיה בגוף) ומדיטציה. נבסס תרגול על מנת שנוכל לתרגל גם לבד בבית ועל מנת שנוכל להורות אותו הלאה לתלמידים.

 

נבין, נחקור, ונתרגל את המצבים דהרנה-דהיאנה לפי היוגה סוטרה של פטנגלי. נתרגל טכניקות שונות של מדיטציה- ריכוז באוביקט אחד, מיינדפולנס, מדיטציה בהליכה, דימיון מודרך.

 

נושא האתיקה הוא נושא חשוב בוא נעסוק במהלך הקורס כיחידת לימוד עצמאית וכחלק משעורי הפדגוגיה. מהי המשמעות העמוקה של מה זה אומר להיות מורה ליוגה, הרצון להרבות טוב בעולם. מתוך גישה פנימית זו באיזה עיניים אני מסתכל על העולם בכלל ועל התלמידים בפרט. איך לדבר עם התלמידים, כיצד לגעת בתלמיד/ה באופן מכבד וטהור, החשיבות של שמירה על פרטיות התלמידים, אתיקה מקצועית בין מורים . התבוננות בשמונת אברי היוגה של פטאנג'לי. התמקדות ביאמה ניאמה ובהקשרם הישיר לתרגול ולהוראת היוגה.
 

התמחות אישית וצפייה בשיעורים – בהמשך השנה בקורס תינתן האפשרות בכל פעם למישהו אחר לצפות בשיעור ולהעביר שיעור. כך שבמשך הזמן כולם יתנסו בהכל. ובנוסף התלמידים מוזמנים לבוא ולצפות בשיעורים שלי ובקולגות (אעזור במציאת מקומות לצפייה). 

bottom of page